اطلاعات تماس
تهران، سعادت آباد، میدان شهرداری، برج سرو، طبقه چهارم، واحد شش
info@samimcarpet.org
22111550
قالیشویی صمیم

این مجموعه مفتخر است با دستیابی به متنوع ترین و بروزترین متدهای شستشوی تر و خشک ، استفاده از باکیفیت ترین و معتبرترین برندهای تولید کننده مواد شوینده ، بکارگیری استادکاران با سابقه صنعت فرش ، با بهره گیری از تجهیزات بسته بندی و ناوگان حمل و نقل منحصربفرد در سطح شهر تهران بالغ بر ۳۰ خدمت متنوع را به بیش از ۲۹۰۰۰ مشترک خود و سایر عاشقان فرش ، این «دردانه ی هنر- صنعت اصیل ایرانی» در سراسر گیتی ، عرضه نماید.

ما را دنبال کنید

قالیشویی صمیم - بهترین کارخانه قالیشویی در تهران

قالیشویی صمیم

بافت ریشه فرش

شرح خدمات:
ریشه همان چله یا تار فرش است که در ابتدا و انتهای آن آزاد مانده و به همراه چند ردیف الیاف عرضی از همان جنس به صورت بدون پرز (گلیم) بافته شده است . ریشه قالی نقش مهمی در جلوه و زیبایی آن داشته و به همین سبب روش بافت و نحوه نگهداری آن از اهمیت بسزایی برخوردار است . جنس ریشه معمولاً از الیاف پنبه رنگ نشده یا پشم است و رنگ روشن آن باعث چرک شدن سریع تر نسبت به متن قالی خواهد شد . طول ریشه بسته به نوع و محل بافت فرش از ۲ الی ۱۵ سانتی متر متغیر است و از نظر کارشناسان طول بهینه آن حدود ۴ سانتی متر می باشد چرا که با وجود ظاهر زیباتر ریشه های بلند (اصطلاحاً دکوراتیو بودن) ، نخ های آنها اغلب به یکدیگر گره خورده و باعث گیر کردن پاشنه کفش می شوند و آسیب پذیرتر خواهند بود .

ریشه نیز مانند سایر قسمت های فرش در طول زمان استفاده مستهلک شده و یا ممکن است بر اثر آسیب فیزیکی اعم از پارگی ، سوختگی ، پوسیدگی ، بید خوردگی و یا شست و شوی غلط نیاز به مرمت داشته باشد که به عمل احیای آن «ریشه بافی» گویند . در صورتی که تمام ریشه های فرش از بین رفته باشد ، ریشه معیوب به طور کامل جدا شده و ریشه بافی برای کل قالی انجام می پذیرد ولی در صورتی که قسمتی از ریشه آسیب دیده باشد می توان فقط همان بخش را قیچی نموده و مجدداً بافت . عمل ریشه بافی فرش های دستباف در مرکز خدمات فرش صمیم توسط استادکاران مجرب از تبریز ، قم ، کاشان و اصفهان و به صورت بافت دستی به سه روش بطلمه ، مغزی و متصل انجام می پذیرد و در خصوص فرش های ماشینی مانند روش اولیه بافت در کارخانه ریشه توسط ماشین هایی موسوم به «چرخ ریشه زن» احیا می گردد . لازم به توضیح است که در هر دو حالت ، ریشه بافی به نحوی انجام می شود که ظاهر فرش به حالت ابتدایی بافت برگشته و عمر و دوام آن برابر طول عمر قالی خواهد بود چرا که با همان الیاف و روش تولید اولیه فرش انجام پذیرفته و پس از اتمام کار قسمت مرمت شده قابل تشخیص نخواهد بود .

یکی دیگر از راهکارهای افزایش طول عمر فرش و جلوگیری از تخریب ریشه و خارج شدن گلیم بافی آن گره زدن ریشه می باشد .

کارشناسان مرکز خدمات فرش صمیم در زمان تحویل قالی از مشتری بازدید کاملی از وضعیت فرش داشته و در صورت مشاهده عیوب پیدا و پنهان به اطلاع ایشان می رسانند . یکی از متداول ترین این مشکلات خصوصاً در فرش های مستعمل و قدیمی و یا فرش هایی که به خوبی نگهداری نشده و یا از کیفیت مطلوب برخوردار نبوده اند شل شدن گلیم بافی فرش است ، به نحوی که مقاومت لازم را از دست داده و دیگر توان حفاظت از فرش را (خصوصاً تحت عملیات شور) ندارد ، که در این موارد گره زنی ریشه بهترین راهکار خواهد بود .

گره زنی ریشه چه با هدف احیا صورت گیرد و چه دکوراتیو باشد ، به سه روش دوگره ، گره نخودی و گره پنجره ای انجام می پذیرد که در این بین روش گره پنجره ای تزئینی تر بوده و معمولاً بر روی فرش های نفیس ابریشم و گل ابریشم تبریز ، اصفهان و نائین انجام می شود و مستلزم وجود ریشه بلند در قالی می باشد.

ارسال نظر