+

    تماس با ما

    آدرس : تهران، سعادت آباد، میدان شهرداری برج سرو، طبقه چهارم، واحد شش

    تلفن : 22111550

    ایمیل [email protected]

قالیشویی در شهرک غرب

بافت شیرازه فرش

بافت شیرازه فرش

شرح خدمات:

به نوارهايی كه در دو طرف طولی قالی از ابتدا تا انتها قرار دارند شيرازه يا كناره پيچ فرش گفته مي شود . بافت شیرازه فرش در قالیشویی صمیم

اين بخش از فرش در بافته های جديد معمولاً به شکل استوانه و كاملاً مدور است ، اما در فرش های قديمی بويژه فرش های عشايری و روستايی ايران به شكل نواری به عرض ۲ الی ۴ سانتيمتر بوده اند (شیرازه حصیری) .

شيرازه همچون يك قاب فرش را احاطه وعلاوه بر زيبايی آن با پوشاندن سر پودهای کنار فرش و نظم بخشیدن به کناره‌ها و مهار تارهای کناری فرش موجب افزایش استقامت لبه های طرفين آن در مقابل سائيدگی و همچنين مقاومت فرش در مقابل ورود آب يا مايعات جاری مي گردد .

بررسی بسياری از قاليچه ها و دست بافته های قديمی نشان مي دهد كه برای محافظت بيشتر آنها ، بافندگان از موی بز به جای الياف پشم برای شيرازه فرش استفاده مي كرده اند ، چرا که موی بز مقاوم ترين الياف حيوانی است كه رطوبت از آن عبور نمي كند و همچنين حشراتی همچون بيد كه الياف پشم را به سهولت مي جوند ، نمي توانند آن را جويده و به داخل فرش نفوذ نمايند .

نحوة ايجاد شيرازه در كناره های طولی فرش چنين است كه گلولة نخ ، از جنس پشم يا موی بز را آماده نموده و همزمان با بالا آمدن رج های فرش ، گلولة مذكور را به دو تارهای كناری فرش مي پيچند و بالا مي آورند . اين عمل معمولاً همزمان با بافت فرش انجام مي گيرد ، اما دربرخی مناطق اين عمل را پس از اتمام فرش انجام مي دهند . اگر شيرازه هنگام بافت فرش ايجاد شود به آن شيرازة متصل و چنانچه پس از اتمام فرش آماده ، و در كنار فرش دوخته شود آن را شيرازه منفصل نامند . از انواع شیرازه بافی متصل می توان به شیرازۀ حصیری (به صورت نوار باریک در کناره‌های قالی) ، شیرازۀ متوازی ، شیرازۀ متخاصم ، شیرازۀ متضاد و شیرازۀ متقاطع اشاره نمود . شیرازه منفصل معمولاً در دستگاه هایی که کوجی ندارند متداول است ، مانند دستگاه های ترکی در منطقه آذربایجان . لازم به ذکر است که استحکام و کیفیت کناره پیچ متصل در عمل بهتر از نوع منفصل آن می باشد. همچنین کناره پیچ ها می توانند از لحاظ نحوه و شكل پيچش نخ پشم يا موی بز به دو تارهای انتهای فرش نیز متفاوت باشند كه باعث گرديده چهار نوع شيرازه در انواع فرش ديده شود . آشنايي با انواع شيرازه ها و مهم تر آن كه شيرازة هر فرش از نوع متصل است يا منفصل ، در تشخيص محل بافت كمك موثری خواهد نمود. بعنوان مثل تمامی فرشهای تبريز و برخی ازفرشهای شمال خراسان نظير مشهد ، كاشمر و سبزوار در طی هفتاد سال اخير داراي شيرازه منفصل هستند ، و فرشهايی نظير اراك ، اصفهان ، كرمان ، بيرجند و طبس داراي شيرازة متصل مي باشند.

قالیشویی صمیم به مدد تجربه و هنر دستان استادکاران مجرب در این مجموعه همراه بکارگیری طیف گسترده ای از انواع الیاف با رنگ های معمول نقوش ایرانی مجری کلیه خدمات تخصصی انواع فرش از جمله مرمت و احیای شیرازه با تمامی سبک ها و رنگ های متنوع قالی ایرانی بوده و کلیه خدمات را با سه ماه گارانتی ارائه می نماید.

سایر خدمات

سوزنکاری فرش

×

سلام !

برای استعلام قیمت و نرخ قالیشویی و انجام سفارش همینجا پیام بدید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟