+

    تماس با ما

    آدرس : تهران، سعادت آباد، میدان شهرداری برج سرو، طبقه چهارم، واحد شش

    تلفن : 22111550

    ایمیل [email protected]

قالیشویی در شهرک غرب

رفوگری و ترمیم پارگی فرش

رفوگری فرش

شرح خدمات:

در این نوع آسیب دیدگی با کم شدن استحکام تار ، پود و گره ها همراه با چله فرش آسیب شدید دیده و نیاز به ترمیم اساسی خواهند داشت . (رفوگری فرش)

پاره شدن فرش دلایل متعددی دارد

که از جمله ی آنها می توان به این موارد اشاره کرد : حمل غیر اصولی ، فشار وسایل نوک تیز و یا ضربات سنگین ، اعمال فشار زیاد ، رطوبت زیاد ، پوسیدگی ، بیدخوردگی و ساییدگی ، از هم گیسختگی گلیم بافت ابتدا و انتهای فرش و نیز استفاده از مواد سفید کننده برای شستشوی فرش و ریشه آن باعث پوسیدگی و در نهایت پارگی قالی خواهد شد.

ترمیم پارگی فرش

رفو و اصلاح پارگی فرش

با سه هدف انجام می شود ؛ كمك به عمليات تكميلي فرش ، جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي و برطرف كردن آسيب ديدگي در فرش . در ادامه نحوه اجرای این کار مختصراً شرح داده خواهد شد .

جهت بررسی پارگی قالی می بایست تمامی سطح و پشت فرش بازدید شود .

در مورد پارگی هایی که بافت و طرح فرش آسیب ندیده باشد می توان با نزدیک کردن دو لبه فرش به هم ، چله ها را از درون بهم وصل کرده و عیب وارده را برطرف نمود . چنانچه در پشت فرش بی نظمی دیده شود و با فشار دادن دست گره ها متراکم گردد ، فرش نیاز به رفو خواهد داشت .

پیش از رفوگري بايد شستشوی فرش نمود تا ضمن مشخص شدن رنگ هاي الياف ، پرزهاي فرش و ميزان پوسيدگي ، بهداشت رفوگر نیز رعایت شود .

سپس باقي مانده گره هاي آسیب دیده را از روي شبكه تار و و پود فرش به وسيله سوزن و درفش جدا کرده و در صورتي كه قسمت آسيب ديده بزرگ شود آن را در داخل يك قاب چوبي كه به منزله دار فرش است محصور نموده و عمليات تاركشي را در اين ناحيه انجام مي دهند و در نهایت پس از عمل گره زني طبقه پرز جديدي را با الهام از قسمت هاي مشابه در فرش به وجود مي آورند .

ترمیم پارگی فرش

به هنگام رفو بايد به نوع گره ها نيز توجه نمود به اين معني كه فرشي كه با گره تركي بافته شده است گره هاي قسمت مورد نظر براي رفو، به اجبار بايد از نوع گره فارسي باشد.

هم چنين بايد ساير مشخصات بافت از قبيل تعداد نخ هاي پود به كار رفته و غيره را مورد توجه قرار دارد. همچنین در هنگام رفوگري بايد دقت نمود كه الياف به كار رفته به طور دقيق همرنگ و هم جنس پرز فرش باشند. (رفوگری فرش)

بعد از خاتمه گره زني سر پرزها را به وسيله يك قيچي سر برگشته به بلندي ساير پرزهاي فرش قيچي كرده و آن گاه به پشت فرش در اين قسمت بايد اطوي گرم كشيد تا گره ها به طور كامل در جاي خود قرار گيرند.

هرگاه محلي كه بايد رفو شود كوچك باشد مي توان با الهام از نقشه قمست هاي قرينه در فرش، رفوي آن را انجام داد. ولي اگر قسمت صدمه خورده بزرگ شد بايد ابتدا نقشه آن را ترسيم و سپس عمليات رفوگري را انجام داد. (رفوگری فرش)

ترمیم فرش

قطعا هنر رفوگری کم از هنر قالیبافی ندارد

و نقش این حرفه را در صنعت قالیبافی نمی توان نادیده گرفت بلکه باید به این حرفه و هنر متخصصانش ارج نهاد که عیب فرش های آسیب دیده را رفع می کنند و با دادن جانی دوباره به این کالای ارزشمند، آنرا دیگر بار به صاحبانش برمی گردانند. استادکاران رفوگر در مرکز خدمات فرش صمیم از شهرهای تبریز ، قم و کاشان با برخورداری از تجربه و مهارت کافی و به کارگیری حداکثر دقت و ظرافت اهتمام به اجرای تخصصی و هنرمندانه رفوی فرش داشته تا بتوانند قالی ها را با بهترین کیفیت ممکن احیا و بازسازی نمایند.

سایر خدمات

شستشوی فرش

×

سلام !

برای استعلام قیمت و نرخ قالیشویی و انجام سفارش همینجا پیام بدید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟