+

به نام خدا

یکی از اتفاقاتی که به کرات در طول عمر فرش بر آن حادث می شود بروز لکه است که اجتناب ناپذیر بوده و ضمن تاثیر روی ظاهر فرش می تواند روی سلامت قالی نیز تاثیرات مخربی داشته باشد .

متخصصان صنعت فرش ضمن تاکید بر شست و شوی فرش ها به صورت دوره ای و در فواصل زمانی مشخص (حسب شرایط استفاده و نگهداری) همواره به دارندگان قالی (خصوصاً دستباف) توصیه دارند که در صورت بروز لکه هرچه سریعتر مبادرت به برطرف نمودن آن داشته باشند . اقدامات اولیه لکه بری به راحتی و با مواد و تکنیک های ساده در منزل قابل اجراست ، ولی اگر به سرعت انجام نشود با گذشت زمان برطرف کردن لکه سخت تر شده و موجب پوسیدگی فرش خواهد بود .

لکه بری اولیه ضروری ست ولی کافی نیست ، چرا که معمولاً لکه ها بر اثر مایعات بوجود می آیند که سریع به عمق پرزهای فرش نفوذ کرده و وارد تار و پود آن می شوند و حتی اگر به ظاهر و با اقدامات اولیه از روی فرش برداشته شوند ، در محل گره ها باقی مانده و موجب پوسیدگی قالی خواهند شد . از این روست که کارشناسان مرکز خدمات تخصصی فرش صمیم به هنگام بازرسی و تحویل فرش از مشتریان همواره پشت قالی را به دقت بررسی می نمایند تا در صورت وجود آثار لکه در پشت فرش ، اقدامات مقتضی جهت برطرف شدن عارضه و جلوگیری از آسیب های آتی در دستور کار قرار بگیرد . در ادامه به اقدامات لازم جهت لکه بری اولیه در خصوص برخی لکه های معمول خانگی پرداخته می شود :

تمیز کردن لکه آدامس

چنانچه آدامسی بر روی فرش افتاده و به آن چسبید باشد ، در ابتدا آن را به کمک یک قطعه یخ ، سفت کرده و سپس با استفاده از یک کاردک مناسب به آرامی از روی فرش یا قالی خود تراشیده و پاکیزه نمایید.

تمیز کرده لکه شمع

در رابطه با لکه پارافین شمع نیز همچون روش بالا (تمیز کردن لکه آدامس) عمل کرده و آن را از روی قالی جدا نمایید.

تمیز کردن لکه جوهر معمولی

برای تمیز کردن لکه حاصل از جوهر معمولی ، در ابتدا بر روی لکه مقداری ماست ریخته و آن را بر روی قسمت جوهری به صورت کامل و یکنواخت پخش نمایید . توجه داشته باشید پس از اینکه ماست به خوبی با لکه ی جوهری مخلوط شد، با استفاده از یک قاشق مناسب آن را از روی فرش یا قالی جمع کنید . این کار را چندین مرتبه انجام داده تا جوهر معمولی به طور کامل جذب ماست شده و پاک شود.

تمیز کردن لکه نوشیدنی

شما می توانید لکه حاصل از آبمیوه ، قهوه ، شکلات ، چای و شیر را به کمک آب نیمه گرم و همچنین صابون و یا با آب و شامپو تمیز و پاکیزه نمایید . لازم به ذکر است ، استفاده کردن از یک قطعه اسفنج می تواند کار را آسان تر نماید.

تمیز کردن لکه مایعات شیرین

لکه ی حاصل از شربت ، چای شیرین و همچنین دیگر نوشیدنی هایی که شیرین هستند ، چنانچه به سرعت از روی فرش یا قالی پاک نشود می تواند سبب پوسیده شدن فرش گردد . اگر این قبیل مواد بر روی فرش یا قالی شما ریخت، بهتر است سریعاً آن را پاک و پاکیزه نمایید.

تمیز کردن لکه روغن و چربی

برای از بین بردن و نیز زدودن لکه ی چربی ، روغن و یا حتی واکس می توانید از محلول سرکه سفید و صابون استفاده نمایید ، اما توجه داشته باشید چنانچه روغن بر روی فرش شما ریخت ، بایستی در ابتدا آن را با استفاده از یک قاشق جمع کرده و سپس یک تکه پارچه سفید رنگ را بر روی قسمت آلوده ی فرش قرار داده و روی آن اتوی نیمه گرم بکشید. با انجام این کار، روغن موجود در میان پرزهای فرش ، جذب پارچه سفید رنگ می شود.

تمیز کردن لکه تخم مرغ

چنانچه تخم مرغ خام بر روی فرش یا قالی شما ریخت ، می توانید آن را با استفاده از محلول مناسب آب نیمه گرم ،  صابون ، نمک و سرکه ی سفید برطرف نمایید . همچنین می توان از این روش جهت پاک کردن لکه ی خون نیز استفاده نمود.

تمیز کردن لکه دوده

شما می توانید برای زدودن و از بین بردن لکه حاصل از دوده از روی فرش یا قالی های خود به ویژه موکت های تیره رنگ ، بر روی آن قسمت هایی که به شدت تیره و دوده ای شده اند  نمک بپاشید . فراموش نکنید بایستی پس از گذشت زمانی در حدود یک ساعت و نیم ، نمک ها را با استفاده از جاروبرقی جمع آوری نمایید.

تمیز کردن لکه ادویه

برای پاک کردن لکه ی ادویه ، می توانید از محلول آب و آبلیمو استفاده نموده و سپس یک دستمال خشک با قابلیت جذب بالا را بر روی آن قسمت از فرش یا موکت بکشید.

 

تمیز کردن لکه کاکائو ، بستنی و همچنین چسب

در ابتدا بسیار آرام و با دقت تمام ، اطراف محل لکه را جمع کنید تا لکه به وجود آمده پخش نشود ، سپس در یک فنجان آب ، یک قاشق چای خوری مایع ظرف شویی را حل کرده و محلول حاصل را با استفاده از یک دستمال تمیز و نرم و یا مقداری پنبه بر روی محل مورد نظر بمالید . بهتر است بدون اینکه لکه مالیده شود ، به آرامی آن محل را تمیز نمایید.